· Dla inwestora · Regulamin · Pliki · Polityka prywatności · Moje konto  
Box_top_menu
Button_stronaglowna
Button_marebalticum
Button_oferta
Button_galeria
Button_atrakcje
Button_lokalizacja
Button_kontakt
Box_bottom_menu
Box_lastminute

Atrakcje

KOLEJ WĄSKOTOROWA
20.03.2011
37_min

Kolejka, łączy Gryfice przez Rewal z Niechorzem, została wybudowana w 1896 r. W 1916 r., kiedy poszerzono rozstaw torów z 750 mm do 1000 mm, przedłużono ją przez Pogorzelicę aż do Trzebiatowa.

Podróż tą osobliwą kolejką odbywa się w taborze złożonym z trzech rodzajów wagonów: odkrytych - wykorzystywanych w pogodne, ciepłe dni, zamkniętych - umożliwiających przejażdżkę w dni słotne oraz zabytkowego wagonu barowego. Skład ciągnięty jest przez niezwykłej urody, stary parowóz „Parys”. Jeszcze nie tak dawno PKP otrzymały z Kenii ofertę kupna ciuchci. Na szczęście gmina Rewal porozumiała się z koleją i zatrzymała zabytek na miejscu.

Ciuchcia zwana popularnie „Ciuchcią Retro Expres” jedzie z prędkością 25 km/h. Każdy jej pasażer ma więc znakomitą okazję do dokładnego przyjrzenia się okolicy. Może także wysiąść na jednej z ciekawszych stacji, np. w Gryficach, Rybokartach, gdzie znajduje się pałac położony nad jeziorem, Karnicach, gdzie zachowały się resztki zabytkowego wiaduktu kolejowego, Trzebiatowie, Dreżewie, Trzęsaczu, Niechorzu czy Pogorzelicy. Kolejka jeździ kilka razy dziennie, od długiego, majowego weekendu do końca września. Poza sezonem skład kolejki można oglądać w Gryficach na Stałej Wystawie Pomorskich Kolei Wąskotorowych. Na zamówienie klientów organizowane są przejazdy przerywane ogniskami i zabawą.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białkadomy do wynajęcia dziwnówek apartamenty do wynajęcia Międzywodzie | apartamenty do wynajęcia Rewal | domki do wynajęcia Dziwnówek | domy do wynajęcia Dziwnówek | komfortowe apartamenty Międzywodzie